Raksts no: https://medicine.lv/raksti/12-veidi-ka-ritenbrauksana-uzlabo-veselibu-e6226e1f7b 

12 veidi, kā riteņbraukšana uzlabo veselību

Atnākot no darba vai mācībām mājās, cilvēki bieži vien izvēlas pavadīt laiku pie televizoru, datoru un viedtālruņu ekrāniem, būdami pārliecināti, ka tā ir vislabākā atpūta. Taču bezmiegs, no televizoru ekrāniem apsārtušās acis un citas veselības problēmas neapšaubāmi liecina, ka kaut kas tiek darīts nepareizi. Varbūt ir vērts pameklēt kādu citu veidu, kā atpūsties, piemēram, doties nelielā izbraucienā ar velosipēdu?

Riteņbraukšana – efektīvs līdzeklis cīņā ar bezmiegu

Braukšana ar velosipēdu no agra rīta palīdz ātrāk pamosties. Pateicoties regulārām fiziskām aktivitātēm, tavs miegs būs veselīgāks un tu pamodīsies labi atpūties. Regulāra riteņbraukšana palīdz izvadīt no organisma stresa hormonu kortizolu, kas ir viens no  bezmiega un miega traucējumu cēloņiem. Stenforda Universitātes Medicīnas fakultātes pētnieki ir secinājuši, ka cilvēkiem ar sēdošu darbu un miega traucējumiem ieteicams braukt ar divriteni vismaz 20–30 minūtes katru otro dienu, kā rezultātā laiks, kas nepieciešams iemigšanai, samazināsies līdz pat divām reizēm, savukārt miegs kļūs garāks aptuveni par vienu stundu.

Uzlabo ādas stāvokli

Regulāri izbraucieni ar velosipēdu palīdz palēnināt ādas novecošanās procesus. Paātrinoties asins cirkulācijai, ādas šūnām tiek efektīvāk piegādāts skābeklis un barības vielas, vienlaikus izvadot no organisma kaitīgos toksīnus. Tāpat velobraukšana rada kolagēna sintēzei organismā pateicīgus apstākļus, tādējādi aizkavējot grumbu veidošanos un paātrinot rētu dzīšanas procesu. Taču atceries, ka vasaras laikā pirms došanās izbraucienā ar velosipēdu, āda ir jāsaudzē, lietojot atbilstošu saules aizsargkrēmu.

Uzlabo smadzeņu darbību

Braukšana ar divriteni uzlabo asins un skābekļa piegādi galvas smadzenēm, tādējādi aktivizējot un atjaunojot receptoru darbību, kā arī veicinot jaunu smadzeņu šūnu veidošanos hipotalāmā – smadzeņu daļā, kas atbild par atmiņu. Starp citu, daudzi rakstnieki, mūziķi, mākslinieki, menedžeri un citi profesionāļi aizraujas tieši ar riteņbraukšanu, jo tā stimulē radošo domāšanu un palīdz vieglāk pieņemt lēmumus. 

Nostiprina sirds un asinsvadu sistēmu

Kardioslodze, kuru nodrošina velobraukšana, stiprina sirds muskulatūru, paaugstina locītavu tonusu un samazina kaitīgā holesterīna līmeni asinīs. Pateicoties šīm pozitīvajām īpašībām, būtiski samazinās sirds un asinsvadu saslimšanu risks.

Palīdz grūtniecības periodā uzturēt organismu labā formā

Saskaņā ar Mičiganas Universitātes Amerikas Savienotajās Valstīs veikto zinātnisko pētījumu, topošās māmiņas, kas regulāri nodarbojas ar velosportu, dzemdības pārcieš daudz vieglāk un bez sarežģījumiem, ātrāk atjaunojas, kā arī labāk jūtas grūtniecības periodā. Turklāt arī gaidāmajam mazulim, pateicoties šim sporta veidam, uzlabojas nervu sistēma un uz pusi samazinās aptaukošanās risks nākotnē.

Palīdz samazināt svaru

Daudzi cilvēki, kas vēlas atbrīvoties no liekā svara, uzskata, ka skriešana ir labākais veids, kā notievēt. Daļēji viņiem ir taisnība – skriešana efektīvi palīdz samazināt svaru, taču, ja svars ir pārāk liels, šāds sporta veids var traumēt organismu. Katru reizi, kad cilvēka kājas skriešanas laikā piezemējas, kāju muskuļiem un skeletam tiek radīta milzīga slodze, kas ir līdzvērtīga divas vai pat trīs reizes lielākam ķermeņa svaram. Tāpēc skriešanu ieteicams aizvietot ar riteņbraukšanu – tādējādi tu nenodarīsi pāri savam ķermenim un vienlaikus varēsi atbrīvoties no liekajiem kilogramiem.

Uzlabo redzi

Braukšana ar velosipēdu ir lielisks veids, kā trenēt redzi. Braucot pa meža takām vai trotuāru, pastāvīgi nākas sekot līdzi ceļam. Tā laikā acis fokusējas un pārslēdzas no priekšmeta uz priekšmetu, bet šāds acu muskulatūras treniņš samazina tuvredzības risku un padara redzi asāku.

Uzlabo plaušu darbību

Velobrauciena laikā plaušas strādā daudz aktīvāk nekā parasti – ilgstošu (vismaz vienas stundas garu) braucienu laikā plaušas darbojas ar pilnu atdevi. Pateicoties plaušu ventilācijai, tās spēj ātrāk atbrīvoties no toksiskām vielām. Taču, lai šis process būtu efektīvāks, ieteicams izplānot velobrauciena maršrutu tuvāk dabai, tālāk no pilsētas.

Novērš varikozo vēnu risku

Cilvēkiem ar ģenētisku noslieci uz varikozu vēnu paplašināšanos, riteņbraukšana ir pat ļoti ieteicama. Laikā, kad tiek veiktas apļojošās kustības ar kājām, asinis sāk aktīvāk cirkulēt pa asinsvadiem, neveidojot trombus.

Bagātina šūnas ar skābekli

Riteņbraukšanas laikā asinis intensīvi tiek bagātinātas ar skābekli, kas līdz ar citām barības vielām nokļūst galvas smadzeņu un citu dzīvībai svarīgu orgānu šūnās. Pateicoties riteņbraukšanai, uzlabojas asins piegāde mazā iegurņa orgāniem, kas ir īpaši svarīgi vīriešiem tādas nopietnas saslimšanas kā prostatas adenomas profilaksei.

Nostiprina nervu sistēmu

Braukšana ar velosipēdu labvēlīgi ietekmē kopējo emocionālo stāvokli, veicina nervu sistēmas nostiprināšanos, tādējādi uzlabojot noskaņojumu un pašsajūtu un nodrošinot milzīgu enerģijas lādiņu. Riteņbraukšana ir viens no labākajiem veidiem, kā relaksēties darba dienas beigās.

Paaugstina noturību pret stresu

Braucieni ar velosipēdu ir vienkāršākais un ātrākais veids, kā saņemt lielu laimes hormonu devu. Gan riteņbraukšana, gan citas līdzīgas fiziskās aktivitātes lieliski palīdz atbrīvoties no negatīvām domām. Monotonas kustības un vienmērīga elpošana automātiski sakārto domas un emocijas.


SUPošana

Stand up paddle (SUP) ļauj pārvietoties pa ūdeni, stāvot uz paplata, stabila sērfa dēļa un airējot ar vienu airi.

Tas ir jauns sporta vai drīzāk aktīvās atpūtas veids, kas strauji iekaro popularitāti visā pasaulē.

Supošanas iespējas ir ļoti plašas – var irties pa ezeriem, upēm, kanāliem, drosmīgāki un/vai fiziski spēcīgāki var doties arī šķelt jūras vai okeāna viļņus. Supošana ir relaksējoša, tomēr tai piemīt arī pamatīgs fitnesa potenciāls.

Supošana ir lieliska kardiovaskulārā aktivitāte, kas nodarbina visu ķermeni – muguru, rokas, kājas, pat pēdas un kāju pirkstus, ko nodrošina nepieciešamībā noturētu līdzsvaru uz salīdzinoši nestabilās ūdens virsmas.

Nostiprina ķermeņa vidusdaļu
Tieši nestabilā ūdens virsma un nepieciešamība noturēt līdzsvaru ir tā, kas palīdz nostiprināt ķermeņa kodolu – vēderu, muguras lejasdaļu, gurnus. Ja citos sporta veidos vai treniņos, katra šī ķermeņa daļa tiek trenēta atsevišķi, šeit tas notiek kompleksi, jo visām šīm ķermeņa grupām ir jābūt nodarbinātām, lai noturētos uz dēļa un neieveltos ūdenī.

Izkustini un trenē plecu daļu un rokas
Bez tā, ka jānotur līdzsvars, ar airi ir jācenšas tikt uz priekšu, kas nozīmē slodzi ķermeņa augšdaļai – muguras augšējai daļai, krūšukurvim, pleciem, rokām.  Airējotgan ieteicams periodiski mainīt roku, kurā tiek turēts airis, lai noslodze būtu vienmērīga abām rokām un pleciem.   

Uzlabo sirds veselību
Regulāra nodarbošanos ar šo fizisko vingrinājumu var uzlabot sirds veselību. Tas var samazināt arī sirdslēkmes un insulta iespējamību.

Palīdz mazināt stresu
Ūdens palīdz nomierināties un atbrīvoties no sasprindzinājuma, kas radies darba dienu steigā. Nodarbojoties ar airēšanu uz dēļa, domas ir jākoncentrē vien uz to, kā saglabāt līdzsvaru, aizmirstot par pārējo.


Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.